Wirtualny świat
MENUBezpieczna jazda, a lusterka samochodoweKolizje trakcie zmiany pasa aktywności

Historie częstych wypadków na polskich drogach pokazują jak wielu kierowców lusterka samochodowe uznaje za zbyteczne i patrzy w nie sporadycznie. Kolizje podczas zmiany pasa ruchu czy wyprzedzania, jak również te spowodowane niezauważeniem motocyklistów, skutkują w najlepszym przypadku zgnieceniem boku samochodu i kilkoma potłuczeniami.

Pewnych sytuacjach negowany

Warto więc nieco bardziej zadbać o życie i zdrowie swoje oraz pozostałych użytkowników drogi i nie tylko częściej spoglądać w lusterka samochodowe, ale i ustawić je w taki sposób, aby dostarczały pełnego obrazu tego, co dzieje się za nami. Można zastosować się do tego, czego uczą szkoły jazdy, a więc ustawienia lusterek bocznych tak, by widzieć w nich część boku samochodu. Nierzadko jednak ten sposób jest negowany przez zawodowych kierowców.

Ustawienie toteż zależy głównie człowieka

Przeważnie widzimy przez niego tylko to, co dzieje się na naszym pasie i ewentualnie fragment pasa lewego. Ustawienie więc zależy w dużej mierze od nas samych, ponieważ przy dobrej kombinacji wraz z lusterkiem wstecznym, można spokojnie oglądać całą panoramę tego, co za nami. Niebywale ważne jest wyeliminowanie martwego punktu, dlatego należy upewnić się, że oba zwierciadła są ustawione poprawnie.

Wyboru mamy zwierciadła płaskie, sferyczne

Na koniec warto zastanowić się nad rozmaitymi rodzajami lusterek samochodowych. Do wyboru mamy zwierciadła płaskie, sferyczne i asferyczne, przy czym każde z nich dostarcza nieco innego widoku.

Optyczne oddalanie obiektów

Stwierdzenie, które z nich są najlepsze pozostaje do indywidualnego rozstrzygnięcia, gdyż każdy kierowca woli inne rozwiązania. Dodatkowo wszystkie mają swoje wady i zalety, np. optyczne oddalanie obiektów.


REKLAMY