Alkomaty to bardzo praktyczne urządzenia, które warto mieć w samochodzie

W polskim prawie istnieje kilka progów zawartości alkoholu we krwi. Jeżeli alkomat wskaże do 0,2 promila, uważa się, że badany jest trzeźwy. Gdy na urządzeniu wyskoczy wynik z przedziału 0,2-0,5, to wskazuje on na spożycie alkoholu (stan wskazujący). Zatrzymanie kierowcy z takim stężeniem jest traktowane jako jego wykroczenie. Wynik powyżej 0,5 promila jest interpretowany jako przestępstwo oznacza stan nietrzeźwości. Natomiast, gdy strzałka przekroczy 2,5 promila, badany znajduje się w stanie upojenia alkoholowego.

Dobry alkomat z wyświetlaczem elektronicznym pozwoli określić, w jakim przedziale się znajdujemy. Taki alkomat tester powinien znajdować się w schowku każdego samochodu. Lepiej przebadać się takim urządzeniem zawczasu niż czekać aż zrobi to alkomat policyjny.

Gdzie można kupić dobrej klasy alkomaty? Choćby w jednym ze sklepów internetowych, aptece, na stacji benzynowej. Warto też poprosić znajomych, którzy organizują imprezę, żeby zadbali o tani alkomat. Ewentualnie zostaje jeszcze alkomat online, który wyliczy zawartość alkoholu w organizmie oraz czas trzeźwienia na podstawie wprowadzonych przez użytkownika danych (wiek, masa, wzrost, płeć, ilość i rodzaj wypitego alkoholu, czas spożycia).