Sztuczna inteligencja

Sztuczne formy życia przystosowane do działania w sieci Internetu, a zwane potocznie „agentami”, mogą być pomocne w poruszaniu się w wirtualnej rzeczywistości. Ich rozwój polega na uczeniu się i odtwarzaniu zgodnie z tym na ile są przydatni. To, co gwarantuje im przetrwanie to skuteczność w znajdowaniu poszukiwanych dokumentów.

Obecnie badania nad sztucznym życiem koncentrują się nad powstaniem życia z materii nieożywionej, możliwości oraz ograniczeń tych organizmów, związku między życiem a umysłem oraz maszynami i kulturą. Nie da się zaprzeczyć, że zastosowanie sztucznego życia ma poważne konsekwencje społeczne i psychologiczne, min. będziemy coraz bardziej uzależniać się od takich form życia, kiedy będą nas wyręczać w trudach codziennego życia.

Ważnym aspektem do zrozumienia natury sztucznego życia jest także skoncentrowanie uwagi na autonomii takich form, ich zdolnością do rozwiązywania problemów oraz umiejętnością dostosowania się do zmiennych okoliczności.

Rozważając zagadnienia związane ze sztucznym życiem trudno nie zadać sobie pytania, czy istoty te będą kierowały się logiką w swym działaniu czy też interakcjami opartymi na niej, czy znajdzie się miejsce dla świadomość, osądu czy intuicji. Lecz odpowiedź pozostaje kwestią otwartą, ze względu na indywidualne przekonania każdego z nas oraz niewiadomą przyszłość.