Ramy do zdjęć kupimy w sklepie fotograficznym albo w supermarkecie

Lustro, obraz, drzwi, okno, rower, fotografia rodzinna, pamiątka I komunii św. Co łączy te wszystkie pojęcia? Ramy. O ile niektóre rzeczy mogłyby obejść się bez ramki (zdjęcie, lustro), tak w przypadku wielu przedmiotów ramy stanowią ich immanentną część. Tak jest z rowerem, oknem, drzwiami.

Liczą się również względy estetyczne. Lustro albo zdjęcie ukochanej czy ukochanego lub dziecka bez oprawy wygląda nieładnie. Dlatego potrzebne są ramki do zdjęć, ramy do obrazów, obramowanie luster.

Ramki do obrazów dawnej kupowała się w zakładzie fotograficznym. W każdym domu wisiało zdjęcie całej rodziny, mamy, taty. Niekiedy fotografię bliskiej osoby ustawiało się na kominku. Dzisiaj stawiamy przeważnie zdjęcia na biurku w pracy.

Poza punktami, w których wywołuje się zdjęcia, ramki do zdjęć kupimy w drogerii, markecie, sklepie z drobiazgami, w tzw. sklepie chińskim, na targu staroci. Prostą ramkę z kawałka odmalowanej listewki wykonamy samodzielnie w domu.

W przypadku ramy do obrazów sami sobie nie poradzimy. Trzeba mieć fach w ręku, by zrobić stylową ramę do jakiegoś malowidła. Rama nie może przytłaczać obrazu. Musi mieć ona właściwe proporcje. Nie za szeroka i nie za wąska. Na pewno zdolnego stolarza będziemy potrzebować, gdy zechcemy mieć oprawiony obraz z ramą w różne wzorki. W takim przypadku ramy do obrazów należy uznać za rękodzieło.